Rejon: Małopolska – Pieniny |
Cel wycieczki: polana na górnej stacji wyciągu krzesełkowego Jaworki-Homole |
Początek i koniec trasy: parking Jaworki |
Szlak: zielony |
Czas przejścia w obie strony: 0:55 h |
Długość trasy: 2,6 km |
Do Szczawnicy przyjeżdżamy każdego roku, w czerwcu. Zawsze jest tu tak samo pięknie. Malownicze Pieniny i rzeka Dunajec robią ogromne wrażenie.
Parkujemy samochód w miejscowości Jaworki, około 7 km od Szczawnicy. Wąwóz Homole to 800- metrowa trasa, dnem doliny potoku Kamionka, która jest bardzo zróżnicowana i malownicza. Na trasie znajdziemy mnóstwo atrakcji dla dzieci – skały, kamienie, mostki, rzeczkę, schody. Wąwóz jest naprawdę przepiękny i nie wyobrażam sobie go nie odwiedzić będąc w okolicy.
Cała trasa zajmuje około 40 minut z częstymi przystankami. Po około 3/4 drogi dochodzimy do Polany Dubanowskiej, gdzie możemy się posilić i zobaczyć płaskie skały ułożone w kształcie otwartej książki tzw. Kamienne Księgi.
Po odpoczynku, idziemy dalej w gorę, aż do skrzyżowania, gdzie znajduje się Jemeriskowa Skałka. Tutaj skręcamy w lewo i idziemy na rozległą polanę, do szałasu Bukowinki. Stąd rozlega się przepiękny widok na Małe Pieniny i miejscowość Jaworki. Przy szałasie, znajdziemy również plac zabaw dla dzieci. Szałas sąsiaduje z bacówką „U Wojtka”, gdzie możemy skosztować oscypka, bunca czy wypić żętycę i zobaczyć stado liczące około 700 sztuk owiec.
W drodze powrotnej, możemy zjechać wyciągiem krzesełkowym (warto sobie wcześniej sprawdzić godziny otwarcia wyciągu) lub zejść piechotą i wrócić do parkingu. Droga powrotna nie jest wcale wymagająca, ale trzeba jeszcze przejść kawałek do parkingu.
Trasa nie nadaje się na wózek, ze względu na kamienie i mostki. Polecam również ubrać porządne buty do kostki, gdyż nawet latem możemy znaleźć sporo błota, poza tym jest dużo kamieni i skał.
My odwiedziliśmy Wąwóz Homole kila razy poza sezonem i raz w trakcie długiego weekendu. Jak się domyślacie, poza sezonem spotkaliśmy garstkę ludzi, dzięki czemu mogliśmy spokojnie się zatrzymywać i robić zdjęcia. Kiedy jest dużo ludzi na szlaku, trzeba utrzymywać tempo, ponieważ trasa często się zwęża i wymaga chodzenia „gęsiego”.
Polecam odwiedzić Wąwóz Homole każdemu, ponieważ jest to przepiękna trasa, z mnóstwem atrakcji dla dzieci.